Choď na obsah Choď na menu
 


Publikácie o Dobšinej

8. 1. 2026

Mesto Dobšiná a jeho okolie sa stalo svetoznámym predovšetkým svojou prírodnou danosťou a to jednak neďalekou ojedinelou Dobšinskou ľadovou jaskyňou, ale aj výskytom rozličných nerastných surovín. Vhodné využívanie prírodných daností umožnilo rozvoj baníctva a s ním súvisiacich činností. Predmetné územie sa zásluhou toho stalo nielen záujmom širokej verejnosti, ale aj odborníkov rôznych odvetví, ako predmet ich výskumov, výsledkom ktorých bolo množstvo uverejnených prác. V priebehu času tak vzniklo množstvo písomných dokladov o území.

Účelom tohto príspevku je poskytnúť prehľad o dostupných uverejnených písomných dokladoch. Pod pojmom publikácia, ktorý sme uviedli v nadpise nášho textu, rozumieme práce uverejnené tlačou, prípadne v ostatnej dobe aj  elektronicky, ako sú knihy, monografie, brožúry, vedecké state a iné. Iba pre informovanosť, v tejto súvislosti uvádzame, že o publikáciách bola 1. 8. 2022 schválená nová legislatíva – zákon č. 265/2022.

Predkladaný príspevok zhrňuje doteraz nám prístupné publikácie, uverejnené ako zobrazenia titulných strán práce so stručnými údajmi (autor, vydavateľ, rok vydania), pričom sme si vedomí, že ich vymenovanie nebude dokonale úplné. Napriek tomu možno konštatovať, že počet publikácií o Dobšinej a okolí, je prinajmenšom udivujúci.

Je však potrebné uviesť, že okrem uvedených prác, existuje aj množstvo vedeckých pojednaní predovšetkým o geológii územia a nerastnom bohatstve, ktorých zoznam uvádzame v závere tohto príspevku.

Nemožno si však aj tak robiť nárok na jeho úplnosť, pretože okrem prác, ktoré majú v názve uvedené Dobšiná, existuje aj množstvo takých, kde sa o nej pojednáva bez toho, aby sa to z titulu dalo zistiť. 

Na napísanie nasledujúceho článku  nás priviedla skutočnosť, že o máloktorom banskom meste na Slovensku, ale možno i v zahraničí, bolo napísaných také množstvo kníh a informačných článkov, ako o bývalom banskom meste Dobšiná a jeho okolí.

Banské mesto Dobšiná, situované v atraktívnom turistickom regióne, možno jeho históriou, významnou ťažbou  rôznych nerastných surovín a ich úpravou, zaradiť medzi popredné európske banské mestá. Prehľad ťažených nerastných surovín dokumentujeme na obrázkoch číslo 2 a 3.

Často sa stretávame  aj s  označením Dobšinej  ako „ Malá Banská Štiavnica“. Tu tiež bol v roku 1683  založený  banícky spolok Bratstvo (Brüderschaft), asi prvý v Európe. Uvedené dokumentujú  i vydané knihy, ktoré túto skutočnosť opisujú. 

Písomné dokumenty a tlačou vydané publikácie sú však iba jednou stránkou poznávania skutočnosti. Jeho druhou stránkou je poznávanie prostredníctvom osobnej návštevy záujemcov o túto históriu. Otázkou je, či vieme Dobšinú prezentovať tak, ako je to v mnohých mestách na Slovensku, či aj v regióne Gemer a Spiš ? Žiaľ, nateraz, v meste tomu tak nie je. I keď je pochopiteľné, že každá zvolená samospráva má zložité podmienky s riadením mesta, bolo by žiadúce vyvinúť väčšiu aktivitu. „Slovná“ snaha síce existuje, ale chýbajú projekty a ich realizácia, ktoré by podporili  historickú výnimočnosť tohto mesta.

publikacie-o-dobsinej_prehlad.jpg

Podrobnejší prehľad je v tomto súbore:

2_Publikácie o Dobšinej (1).pdf

Zostavili: RNDr. Ondrej Rozložník, Ing. Mikuláš Rozložník 12/2025