Choď na obsah Choď na menu
 


Návštěvná kniha    Samozrejme že ma poteší každý váš príspevok.  V ostatnej dobe ma veľmi potešilo, že som prostredníctvom týchto stránok nadviazal napríklad kontakt so svojim spolužiakom Ondrejom Hraškom a to po 40 rokoch. Verím, že sa mi takto ozvú ďalší priatelia, spolužiaci, alebo jednoducho fanúškovia týchto stránok, za čo vopred ďakujem. 

Pozdravuje Vás Rudolf Pellionis a s vďakou očakávam príspevky a pripomienky. V Košiciach 31.12.2009

 

 Príspevky a iné pripomienky zasielajte na moj email :

rpellionis@iol.sk

Telefon pevná linka :  00421 55  6741833

 

Komentáre

Prehľad komentárov

....neskutocna...

(Mia, 29. 2. 2012 20:31)

....neskutocne putava je tato stranka. Nie som dobsincanka, ale v ramci hladania informacii o nareciach, zvyklostiach a ludovych tradicii na internete som sa dostala k tejto stranke. A nasla som tu presne to co som potrebovala. NESKUTOCNE vela prace je za tymito modrymi strankami. A to som videla asi tak 10% tychto stranok. Ste neuveritelny!!! Klobuk dolu, ved takato praca vyzaduje chut, vedomosti, cas..... A hlavne lasku k rodnej hrude.:.O). Nevzdavajte to! Drzim palce v dalsej praci. A dakujem.

P.S.: A len tak celkom mimochodom - kedze Vase priezvisko nie je velmi obvykle - moja spoluziacka zo strednej sa volala tak ako Vy. Mozno ze ste aj pribuzni. Volala sa Beata.:.O) Este raz - vela zdaru! Mia

Re : srdečná vďaka Vám pán Pellionis

(Rudolf Pellionis , 23. 12. 2011 16:17)

Vážený pán Miroslav Graff, chcem sa Vám poďakovať za Vaše milé komentáre ku niektorým článkom, na ktoré som ešte nestihol reagovať. Som veľmi rád, že ste objavili túto stránku a každý komentár ma vždy poteší. Ako obyčajne, sú to zväčša ale ľudia, ktorí sú z Dobšinej preč. Pozdravuje Vás Rudo.

srdečná vďaka Vám pán Pellionis

(Miroslav Graff, 23. 12. 2011 13:31)

Chcem Vám velmi pekne poďakovať za nádhernú stránku o mojom rodnom mestečku som veľmi hrdý že som rodený dobšinčan aj ked už vyše 20 rokov žijem v Košiciach... prajem Vám Šťastné a veseléé...

Re: Moje rodné mesto

(Rudolf Pellionis, 24. 10. 2011 11:20)

Vladko, ďakujem za "vernosť" týmto stránkam. Pozdravuje Rudo.

Moje rodné mesto

(Vlado Ďurovič, 24. 10. 2011 9:07)

Rád sa tam navtraciam, myslím v podvedomí na moje detstvo ,ktoré som tam prežil. Iba pesnička ma vracia do reality "Nikdy se nevrátí...."ale aspoň virtuálne som často v Dobšinej, aj vďaka Tebe Rudko !

odpoveď Jozefovi

(Eva Šmelková, 10. 10. 2011 11:36)

Dobšiná bola poddanské mestečko rodiny Štítnických (Cstetnekyovcov). Omyl vznikol pravdepodobne v 2. polovici 19. storočia, po zrušení podanstva, kedy sa Dobšiná musela "majetkovo vykúpiť" od dedičov tohto rodu a začala sa sama označovať za slobodné banské mesto. Ale slobodným kráľovským mestom nikdy nebola. Ak budete niečo potrebovať v rámci štúdia, ozvite sa mi na mail smelko.s@mail.t-com.sk, rada pomôžem

malý dotaz k listinám o vzniku Dobšinej

(jozef, 10. 10. 2011 10:44)

skvwlá stránka, ako študent ff upjš- odbor Historia, ma táto stránka zaujala. chcel by som sa opýtaťm prečo sa niekde uvádza (áno aj v škoel nám s obľubou na Zš v Dobšinej hovorili že Dobšiná bola slobodné kráľovské mesto. ), ked ja som počas výskumu našiel v listinách len názov oppidum (mestečko- najčastejšie na zemepanskom podklade) a nie civitas, čiže mesto ako Bratislava a pod.
zaujímalo by ma ako to vlatne je.

Tá rodná Dobšiná ....

(Vlado, 1. 10. 2011 8:39)

Rád sa vraciam do rodného mesta, napriek čiernym mrakom, ktoré sa nad Dobšinou vznášajú. Páni hradní sa budú aj v hrobe obracať za činy ktorými dopustili "zamračenie" nášho rodiska.Božie mlyny melú pomaly ale iste.

Re : K autorovi stránky veršom

(Rudolf Pellionis, 30. 9. 2011 16:16)

Števo, veľmi pekne ďakujem za milú a peknú básničku. Celkom hore máš na mňa email. Pokiaľ máš niečo podobné o Dobšinej, stálo by za úvahu dať niečo na tieto stránky z Tvojej tvorby. Pozdravuje Rudo.

K autorovi stránky veršom ...

(Števo Šmelko, Bern, 30. 9. 2011 4:10)

Básnikovi patrí sa veršom riecť,
že chutné, ale ťažké koláče pobral sa on piecť.
My rodáci vdační sme ti Rudo všetci,
že ty za nás na Dobšinú myslíš preci.
Že aj po dlhom čase, čo si odtiaľ preč,
bojuješ za krásu mesta, by nevyšla navniveč.
Bo naozaj jak to tu bolo už psané,
zmráka sa nad ňou, to sudičkou či čím je dané?
Že keď zdiali vrátim sa ja začas späť,
pocit čierńavy mám zaraz, náhle, hneď.
Rasizmus cudzí je mojej duši,
no každý už o čom píšem asi tuší.
Ale lesy, lúky, vôkol hory,
tie stále rovnak krásne sú, do potvory.
Oni nemo hľadia dole v mesto,
čo deje sa tam, čo tam jesto.
V pamäti mojej ladný Pišel, čo ho dnes čerti berú,
plný snehu, lyžiarmi, smiechom, pýšil sa vždy veru.
A tak nostalgia chytá ma tam po návrate,
iskra v duši drieme, že bude to raz inak, v zlate.
A tak na záver veľká vďaka,
že Rudo náš o veci a k veci riadky pláka.
Že perie prádlo diania s nádejou a snahou k dobru,
budeme mu držať palce, prajeme dalšiu snahu bodrú.

(steves@steves.sk)

eStránky

(Zkouška, 3. 7. 2011 14:53)

Tohle je pouze zkouška

Re : Stratenský kaňon

(Rudolf Pellionis , 6. 6. 2011 15:18)

Vážený pán Vl. Mucha. Pravdepodobne ste sa dostali na článok na týchto stránkach " O ceste zo stratenej cez Skalnú bránu " od Pavla Horvátha. Bol by som veľmi rád, keby ste sa mi ozvali na môj horeuvedený email, samozrejme že by som chcel vedieť viac informácií o pripravovanom náučnom chodníku v Stratenskom kanone. Taktiež by som Vám poskytol email adresu Pavla Horvátha. Možno by som Vám mohol poskytnúť aj niektoré historické fotá skalnej brány, ale o tom všetkom by som s Vami radšej konzultoval email poštou. Vopred ďakujem a taktiež želám pekný deň.

stratensky kanon

(mucha vlado, 6. 6. 2011 14:04)

pan pellionis,ziskal som nieco malo penazi na projekt naucneho chodnika v stratenskom kanone,verim ze je to prevas zaujimava info,rad by som sa skontaktoval aj s panom pavlom horvathom,aby som nezabudol spomenut pam. tabulu v kanone, ktoru paradne opravili,ak bude chciet viac info rad zaslem pekny den vladimir mucha

Re: Poďakovanie

(Pavol Šándor, 8. 2. 2011 8:49)

Vážený pán Pellionis,

Vaše riadky ma veľmi potešili a zároveň prekvapili. Zaráža ma prístup súčastného vedenia mesta Dobšiná. Podľa môjho súkromného názoru takéto spracovanie života minulého i súčastného je dielo, ktoré by prijalo nejedno mesto ako niečo, čo je potrebné si hlboko vážíť a pomôcť s uvedením do povedomia čo najširšieho povedomia ľudí.
Ja som obyčajný človek so stredoškolským vzdelaním a história je len mojim celoživotným koníčkom. Pochádzam zo Slavošoviec a teraz už 16 rokov žijem v Rochovciach. S Dobšinou mám teda spoločný len okres, no napriek tomu ma vždy zaujímala celá hitória nášho krásneho Gemera sa Malohontu. Pred časom som sa takisto pokúsil spracovať históriu našej doliny a okolia v rámci nášho okresu. Hodne prameňov som čerpal z materiálov Ladislava Bartolomeidesa, historika, geografa, teológa a pedagóga pôsobiaceho v Ochtinej, kde i zomrel v roku 1825. Mám preklady jeho diel pojednávajúcich o našom kraji a je to zaujímavé čítanie i keď v kontexte súčastných poznatkov sú mnohé poznatky korigovateľné. To však len na okraj. Disketa s celým materialom sa však stratila na miestnom obecnom úrade a tak hodiny práce vyšlo nazmar.
Je smutné vidieť, ako sa história stáva len záujmom veľmi úzkej skupinky nadšencov, ktorý sa snažia oživiť zabudnutú históriu našich miest, dedín a krajiny. Naše mestá boli mnohokrát v minulosti významnými obchodnými, kultúrnymi, priemyselnými i obchodnými centrami. / Dobšiná, Štítnik, Plešivec, Rožňava/. Dnes? Mnohokrát ich začínajú " okupovať" naši cigánsky / nie Romsky - umelé pomenovanie/ spoluobčania. Veľmi ma mrzí súčastný stav povedomia ľudí, ktorí si neuvedomujú, že celá súčastnosť je postavená na minulosti, často zabudnutej. Preto vždy budem s nadšením sledovať všetky zdroje, kde sa dajú načerpať vedomosti z našej minulosti a budem nekonečne vďačný ľuďom ako ste Vy, ktorý NEMUSIA, ale CHCÚ.
Ináč ja nemám, okrem brata, žiadne príbuzenstvo žijúce a užívajúce naše meno na Slovensku.

So srdečným pozdravom a prianím všetkého dobrého vo vašom osobnom živote i tejto krásnej práci.


Pavol Šándor

Re : poďakovanie

(Rudolf Pellionis, 5. 2. 2011 13:54)

Vážený pán Šándor. Ani si neviete predstaviť, koľko ste Vašim komentárom pre mňa urobili. Pravdu povediac už som aj uvažoval o tom, že stránky kompletne zmažem. Mám niekoľko fanúškov, ktorí na stránky chodia, takže to ma zdržalo že tak neurobím. Je zaujímavé, že určité ocenenie dostanem úplne od cudzích ľudí, ale od tých, od ktorých som očakával aspoň slovo ďakujem, tak to je márne.Konkrétne myslím na vedenie mesta. Moje ostatné články, však im pravdepodobne nebudú vôbec po vôli, uverejnil som skutočnosti, čo si samotní bývalí, ale aj súčasní dobšinčania o situácii v meste myslia a to nie je práve ružové! Takže aj touto cestou pozdravujem svojich krajanov, pretože dlhé roky bývam v Košiciach a nech sa na mňa aspoň nehnevajú :-). Vám pán Pavol Šándor osobne veľmi ďakujem, pretože ste ma opätovne presvedčili o skutočnosti, že tieto stránky nepíšem a neudržiavam nadarmo. Zo srdečným pozdravom, Rudolf Pellionis.

podakovanie

(Pavol Šándor, 3. 2. 2011 20:09)

Vazeny pan Pellionis,
uplnou nahodou, cez samorasty, som sa dostal k Vasej webovej stranke. Bol so velmi milo prekvapeny, ze nieco take existuje a je jasne, ze tutu stranku stvoril clovek, ktory nadovsetko miluje svoj rodny kraj, jeho históriu i sucastnost. Su to hodiny putaveho citania a objavovania. Stretol som sa uz s nejakymi podobnymi strankami, no boli to viacmenej neporovnatelne pokusy co sa tyka obsahu i kvality. Zo srdca Vam zelam vsetko dobre a nech sa Vam dari nadalej putat citatelov z radov milovnikov rodneho kraja. So srdecnym pozdravom Pavol Šándor, benetec@mail.t-com.sk

este toto

(brancin, 4. 11. 2010 16:35)

Poznam podobneho cloveka ako vy, ma tiez svoju stranku z okolia kde byva, aj foti, pise o historii, a este k tomu muruje pramene :)

http://www.filhistory.wbl.sk/Murovane-pramene.html

z panoramia

(brancin, 4. 11. 2010 16:26)

Tak to ma tato stranka veru milo prekvapila, urcite sem este zavitam ked budem merat cestu do Dobsinej, velmi pekne fotky

alweg dobsina

(Obcan mesta, 22. 10. 2010 23:09)

Tu su tie linky ohôladom arealu alweg ,ktory som sa touto cestou pomocou pana Ocelnika snazil spropagovat : http://infonoviny.sk/are%C3%A1l-ch%C3%A1tra-pustne
a tu je este kus historie ktory Vas urcite chiti za srdce http://infonoviny.sk/ak%C3%A9-boli-jeho-prv%C3%A9-kr%C3%B4%C4%8Diky

re alweg

(Obcan mesta, 21. 10. 2010 23:43)

Bol by som velmi rad keby ste sa na tento problem pozreli a zistili aj od karola alebo niekoho kompetentneho nejake vysvetlenie preco je tomu dneskla tak. a nech vam nehovoria o veciach ako bolo to velmi nakladne an udrzbu a podobne dristy.chystam sa hore na pischel cez vikend nieco pofotit a priblizit vam realitu takze by som vam fotky zo sucasnost aj s minulosti rad zaslal, kamaratov dedo pan cervenka, ktory bol niekdajsi primator take fotky ma a aj z vystavby sidliska ci spominaneho vleku. ja som as snazil minuly rok trosku tuto problematiku riesit prostrednictvom pana ocelnika bola aj publikovana reportaz ohladne tejto problematiky tu je odkaz na prezretie v skutocnosti dnes to vyzera uz ovela horsie aj tatrapma pri velkej Transporte je uz minuklost v priebehu tohto mesuaca ju demontovali prec za ucelom predaja. Myslim ze rovnaky osud caka aj posledny vlek. Cize toto je naozaj iba na slzy a dlhu plemiku preco sa dobsincania a turisti v dobsinej nemuozu lyzovat na umelom snehu v prijemnom prostredi s primeranymi sluzbamy. Nuz nech nam to zodpovie vedenie mesta oni su na tahu. Dakujem